Kahveyi Böyle Denediniz Mi? 🤤


Kahveyi Böyle Denediniz Mi? 🤤

Kahve, dünyanın en sevilen içeceklerinden biri. Peki kahveyi sadece sıcak olarak mı tüketiyorsunuz? Oysa kahve, soğuk olarak da harika bir lezzet sunuyor. İşte size kahveyi soğuk olarak denemeniz için birkaç öneri:

  • Dalgona kahve: Bu kahve, son zamanlarda sosyal medyada çok popüler oldu. Yapımı da oldukça basit. Bir kaseye 2 yemek kaşığı granül kahve, 2 yemek kaşığı şeker ve 2 yemek kaşığı sıcak su ekleyin. Mikserle ya da çırpıcıyla köpürene kadar çırpın. Bu karışımı buzlu sütlü bir bardağın üzerine ekleyin. Dalgona kahveniz hazır!
  • Mocha frappe: Bu kahve, çikolata severler için ideal. Bir blendera 1/4 su bardağı soğuk demlenmiş kahve, 1/4 su bardağı süt, 2 yemek kaşığı çikolata sosu ve bir avuç buz ekleyin. Karıştırın. Bir bardağa dökün ve üzerine krem şanti ve çikolata sosu ekleyin. Mocha frappeniz hazır!
  • Mazagran: Bu kahve, Portekiz kökenli bir içecek. Bir sürahide 4 su bardağı soğuk demlenmiş kahve, 1/4 su bardağı limon suyu, 1/4 su bardağı şeker ve bir tutam tuz karıştırın. Buz dolu bardaklara paylaştırın ve üzerine soda ekleyin. Mazagranınız hazır!

Kahveyi bu şekilde denediğinizde, hem serinleyecek hem de lezzetli bir içeceğin tadını çıkaracaksınız. Kahveyi böyle denediniz mi? 😋

Eğer kahveyi soğuk olarak denemek istiyorsanız, bu öneriler size yeterli gelmediyse, başka seçenekler de var. Mesela, kahveyi dondurma ile birlikte yiyebilirsiniz. Bunun için bir blendera 1/4 su bardağı soğuk demlenmiş kahve, 1/4 su bardağı süt, 2 yemek kaşığı şeker ve 2 top vanilyalı dondurma ekleyin. Karıştırın. Bir bardağa dökün ve üzerine krem şanti ve çikolata parçaları ekleyin. Kahveli dondurmanız hazır!

Bir başka seçenek de kahveyi buzlu çay ile karıştırmak. Bu içecek, Tayland’da çok popüler. Bir sürahide 4 su bardağı soğuk demlenmiş kahve, 4 su bardağı buzlu çay, 1/4 su bardağı süt ve 1/4 su bardağı şeker karıştırın. Buz dolu bardaklara paylaştırın ve üzerine nane yaprakları ekleyin. Kahveli buzlu çayınız hazır!

Kahveyi soğuk olarak denemek için daha birçok farklı tarif bulabilirsiniz. Önemli olan kendi zevkinize göre kahvenizi hazırlamak ve keyifle içmek. Kahveyi böyle denediniz mi? 😍

Kahveyi soğuk olarak denemek isteyenler için son bir önerimiz daha var: kahveli smoothie. Bu içecek, hem sağlıklı hem de lezzetli. Yapımı da çok kolay. Bir blendera 1/4 su bardağı soğuk demlenmiş kahve, 1/4 su bardağı süt, 1 adet muz, 1 yemek kaşığı bal ve bir avuç buz ekleyin. Karıştırın. Bir bardağa dökün ve üzerine hindistan cevizi rendesi ekleyin. Kahveli smoothieniz hazır!

Kahveyi soğuk olarak denediğinizde, sıcak yaz günlerinde hem ferahlayacak hem de enerji kazanacaksınız. Ayrıca kahvenin faydalarından da yararlanacaksınız. Kahve, metabolizmayı hızlandırır, zihni açar, ruh halini iyileştirir ve antioksidan içerir. Kahveyi böyle denediniz mi? 😊